Tygr Bengálský

14. února 2011 v 15:16 | Megbet |  OSTATNÍ ZVÍŘATA
TYGR BENGÁLSKÝ

Latinský název: Panthera tigris tigris
Velikost: samec - 2-3 m (bez ocasu), samice 1,5-2 m (bez ocasu)
Hmotnost: samec - 180-300, samice 100-200

Tygr Bengálský je nejpočetnější poddruh tygr Džunglového. Vyskytuje se převážně v okolí ústí řeky Gangy, Indii a Bangladéši.
VÝSKYT
Areál rozšíření bengálského tygra (červeně)

ZPŮSOB LOVU
Tygr je samotářské zvíře lovící převážně v noci, není to vytrvalý běžec, takže si za své oběti často vybírá slabá nebo zraněná zvířata.Útočí tak, že se nejdříve plíží ke kořisti v trávě (díky jeho maskovaní si ho oběť mnohdy nevšimne ani tehdy, plíží-li se ve velice nízkém porostu) a poté ji rychlým skokem polapí. Kořist usmrtí tak, že jí prokousne hrdlo nebo jí kousne do týla a zlomí vaz. Tygr útočí nejčastěji zezadu, ulovenou kořist si poté odtáhne do houští a její zbytky přikryje listím (tygři se často ke své kořisti opět vrací).

ROZMNOŽOVÁNÍ
Tygr bengálský se rozmnožuje během jara, hledá samici v jejím teritoriu, kde s ní pak 20-80 dní zůstavá. Samice je schopna oplození pouze 3-7 dní. Po úspěšném spáření se samec opět vrátí do svého teritoria.
Samice si poté během 2 týdnů vyhledá doupě (např. ve skalních dutinách nebo pod vyvráceným stromem), ve kterém vrhne 3-4 mláďata. Jsou sice slepá, ale mají už srst podobnou dospělým jedincům. Samice kojí mláďata zhruba 8 týdnů, pak jim začne nosit menší kousky masité potravy. Další dny matka nechává svá mláďata, aby si sama ulovila vlastní potravu. Ještě před dosažením jednoho roku jsou mladí tygři schopni sami lovit.

BÍLÝ TYGR
V přírodě jsou velice vzácní, avšak v zoo slouží jako populární atrakce. Genetickou odlišnost nejčastěji způsobuje páření mezi rodiči a mláďaty, při kterém dochází ke zkopírování genetického kódu rodičů. Bohužel, takovéto oplození často způsobuje vrozené vady jako jsou například skalióza, poruchy imunitního systému nebo degenerovaná páteř. Navzdory těmto faktům se o takovou mutaci pokouší čím dál více zoologických zahrad, které chtějí nalákat turisty.

BEZPRUZÍ BÍLÝ TYGŘI
Existuje také čistě bílá varianta tygra. K takovéto genetické odchylce dochází nejčastěji při páření bratra se sestrou. V Cincinnat se povedlo vyšlechtit bílého tygra bez pruhů v místní zoo, tygrům Bhimovi a Sumitě (bratr a sestra) se každé čtvrté mláďe narodilo bez pruhů. Mláďata byla poté prodána jiným zoologickým zahradám, například do Španělska, Mexika a dokonce i České republiky.

ZAJÍMAVOSTI
  • Tygři bengálští jsou často zabíjeni farmáři
  • Je jednou z mála šelem, které nelezou na stromy
  • Za jednu noc je tygr schopen spořádat na 30 kg masa
  • Umí skvěle plavat, uloví i středně velikého krokodýla
  • Tygrův řev je možné slyšet až na vzdálenost 3 kilometrů.
OBRÁZKY


Tygr bengálský

Soubor:Koenigstiger-drawing.jpg

Soubor:Tiger2.jpg

Soubor:White tigers drinking.jpg

Soubor:IMG 7143 resize.jpg

Soubor:Panthera tigris3.jpg

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Fanklub zvířátek