Eduard Petiška

17. ledna 2011 v 14:31 | Megbet |  AUTOŘI
Eduard Petiška
[14.5.1924-6.6.1987]
Eduard Petiška - fotografie
Český básník, prozaik a překladatel. Narodil se roku 1924 v Praze. Vystudoval gymnázium v Brandýse nad Labem, poté studoval v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny literatury a germanistiky, kde získal titul PhDr.
Překládal z němčiny, především J.W. Goetha. Petiška je autorem mnoha knih, především pro dětské čtenáře a stal se jedním z nejoblíbenějších českých pohádkových autorů.
V poezii Petiška navázal na Fr. Halase (Podzimní deník). Lyrický ráz mají i jeho prózy, v nichž se zabýval generačními a mravními konflikty (Než uzrají muži, Pomerančové šaty, Průvodce mladého muže manželstvím, Třicet manželek)
Jeho knihy pro děti (Birlibán, Jak krtek ke kalhotkám přišel, Anička malířka) se staly velice oblíbenými a dosud vydávanými pohádkami.
Kulturně výchovný význam mají Petiškovy úpravy českých a cizích pověstí a pohádek (Staré řecké báje a pověstiGolem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Čtení o hradech, Čtení o zámcích a městech).
Eduard Petiška zemřel roku 1987 v Mariánských lázních jako úspěšný a uznávaný autor. Svůj literární odkaz předal synovi, českému prozaikovi, který píše pod jménem Eduard Martin.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Fanklub zvířátek