Základní informace

18. prosince 2010 v 19:07 | Megbet |  FRETKA

FRETKA


Fretky patří do čeledi lasicovitých. Prapředkem všech fretek je tchoř tmavý (Mustela putorius). První histrorické zmínky o lovu tchořů pocházejí minimálně ze 4. století před Kristem. K ochočení těchto zvířat došlo důsledkem jejich používání v boji proti krysám a myším v zásobnictví na obilí.  Tak se postupně navazovalo spojení člověka se zvířetem, který byl oboum  k užitku. V průběhu staletí lidé z tchoře tmavého vyšlechtili nový poddruh, fretku (Mustela putorius furo).
Jak jsem se již zmínila, byl podnětem k chovu freteke boj s krysami. Později žili tyto malé lasicovité šelmy  především v domácnostech lovců, ktreří je používali přilovu králíků.
Od 80. let do 20. století se začaly fretky stěhovat do našich obývacích pokojů.
Dnes dělají radost většině majitelů svou temperamentností, milou povahou i veselími kousky. Kromě toho jsou malé lasicovité šelmy používány ve farmaceutickém průmyslu při vývoji nových očkovacích látek, chovatelé kožešinových zvířat je drží v malích drátěných hlecích, nebo jsou nasazovány k lovu králíků, takzvanému fretkování.


                           Trocha teorie

Hmotnost-Pokud sledujete více fretek najednou, jistě si všimnete, že zvířata jsou rozdílně veliká. Samečci bývají zpravidla zřetelně mohutnější a těžší než samičky. Váží až 2 kg, a většinou 2krát tolik než samice (600-1100 g). Existují však extrémně lehcí samci (asi 900 g) a těžké samice, které navzdory 1300 g nejsou nijak obézní. Po kastraci fretky strácí na váze.

Stáří-Samice se zhruba 7-8 lety o něco delší délku života než samci, kteří se většinou dožijí 6-7 let. 10-12 let jsou spíše vyjímky.

Aktivita-Váha, velikost těla i stáří ovlivňují akrivitu zvířat. Proto jsou menší zvířata zpravidla aktivnější, než obtloustlí samci s váhou kolem 2 kg. I s přibývajícím věkem fretky výrazně omezují svou aktivitu. Zatímco mláďata rozpustile pokvokávají, poskakují a jako blázni hází hlavou sem tam , pobíhají starší zvířata po pokoji spíše klidně.

Způsob pohybu-Při běhu fretek můžeme pozorovat další charakteristický znak fretky-kulatá záda. Vzniknou tak, že zvířata při ryhclém pohybu dají zadní nohy pod tělo.

Chování-Chování fretek je podobné psímu. Fretky, i malí pejsci vesele honí vaše ruce, a jemně se do nich zakusují, a loví vůbec všechno- míčky, ponožky, papírové kuličky atd.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Fanklub zvířátek