Prosinec 2010

MORČE - Kdy rozmnožovat?

24. prosince 2010 v 16:49 | Megbet |  HLODAVCI

Kdy morče rozmnožit?

JAK POZNÁME SAMIČKU OD SAMEČKA
Když si kupujete morče, tak by vám měl prodavač říci, jestli je to samička nebo sameček. Může se však stát, že se zmýlí a vy nakonec koupíte něco jiného než jste vlastně chtěli. Takže je lepší, pokud víte, jak je rozeznat a sami si zkontrolujete, co to doopravdy je. Morče si položte na záda buď na klín nebo na stůl hlavičkou od vás. Nad řitním otvorem uvidíte otvor, na který když po obou stranách opatrně zatlačíte, tak se u samečka vysune kousek pyje a pokud je to samička, objeví se malá štěrbinka. U samečka je penis cítit, už když jen prstem pojedete těsně pod otvorem směrem k bříšku.


PÉČE O BŘEZÍ SAMIČKU
Samička je schopna rozmnožování už v 8 týdnech, ale není dobré ji nechat hned tak brzo zabřeznout, neboť ještě není ukončen její tělesný vývoj a mláďata narozená takto mladé samičce by mohla být slabá. Optimální doba, kdy by měla mít samička první vrh je kolem 5 - 6 měsíce, nemělo by to však být později než 10 měsíců věku samičky. Mohly by potom nastat potíže při porodu. Samička může rodit mladé až do svých tří let. Březí samička nepotřebuje nijak zvláštní péči. Jenom musíte zvýšit přísun potravy, vitamínu C, B (ty dodáte samičce ve vojtěšce a jeteli), vit. A (stačí občas dát mrkev) a látek (jako vápníku, bílkovin, minerálních látek), které samička najde např. v trošce mléka. Samička je březí 9 - 10 týdnů a ke konci březosti by jste ji neměli brát příliš do ruky a pokud je to nezbytné, pak s velkou opatrností a musíte ji dostatečně podepřít zadeček.

PÉČE O MLÁĎATA
Počítejte, že v jednom vrhu se narodí 2 - 4 mláďata, pro která potom musíte najít nový domov (pokud si nechcete založit morčecí farmu). Hned po narození jsou morčata plná života, už vidí a jsou ochlupená. První den, by jste měli nechat samičku s mláďaty napokoji, nesahat na ně, neboť by je mohla nechat. Až teprve druhý den se můžete opatrně podívat do hnízda, ale ničeho se zbytečně nedotýkejte. Mateřské mléko sají malá morčátka až do tří týdnů, ale už po prvním týdnu okusují potravu, kterou dáváte jejich matce. Pokud chováte samce se samicí, pak je dobré samce oddělit. Ne že by snad ublížil mláďatům, ale samička by vám zcela jistě hned znovu zabřezla. Asi ve druhém týdnu můžete morčata pomalu začít ochočovat. Zvykat je na doteky a brát je opatrně třeba do výběhu. Nejideálnější je dávat mladá morčátka pryč od matky asi po pěti týdnech jejich života. Nemělo by to však být později než v osmi týdnech. Celkový věk, kterého se morče dožívá je zhruba 5 - 7 let.

Neměli by jste:
 • samičku v pokročilém stupni březosti, tj. před vrhem, byste měli brát do ruky co nejméně a chránit ji před horkem.
 • první den se mláďat nedotýkejte, jinak by samice mohla o ně přestat pečovat.
MORČE - Co žere?

24. prosince 2010 v 16:47 | Megbet |  HLODAVCI

Co morče žere?

Nejraději mají morčata asi čerstvou trávu. Pokud máte možnost je někde volně pustit do zahrady, pak je to nejideálnější. Morčata se mohou proběhnout a zároveň se i napasou. Hlavně musíte dát pozor, aby nemohla někudy utéct nebo aby je nenapadlo jiné zvíře (kočka, pes). Když nemáte pro morče žádný výběh, můžete jim čerstvou trávu natrhat. Musíte dát však pozor, aby tráva nebyla zapařená. Pochoutkou pro morčata jsou pampeliškové listy a čerstvý šťavnatý jetel. Jinak jim ale můžete dát i řebříček, vojtěšku aj. Brzy poznáte, co má vaše morče v oblibě. Ze zeleniny mají potom velmi v oblibě petrželovou nať. Nepohrdnou však ani mrkví, kedlubnou, květákem, zelím, brokolicí, řepou, paprikou,... Jako zákusek jim můžete dát kousek jablíčka nebo hrušky (nejraději mají jadřinec). Také můžete morčeti dát tvrdý chléb (pokud třeba nemáte polínko na okusování), aby jednak mělo přes den co ohlodávat (pokud zrovna nemá co žrát) a jednak si tím obrušuje zuby.

JAK ČASTO MORČE KRMIT
Morčata by se měla krmit vždy ve stejnou dobu, ostatně jako všechna zvířata. Hlavní doba krmení by měla být ráno a večer. Ráno by mělo morče dostat asi tak hrst granulí se zrním a trochu sena a večer pro změnu čerstvou zeleninu, seno a mohou být i granule. Zkrátka, co máte zrovna doma. Přes den jim můžete dát nějaké ovoce nebo kousek zeleniny. Důležité je, aby morče mělo neustále dostatek čisté pitné vody.

Neměli by jste:
 • netrhejte trávu ošetřenou nějakým postřikem nebo trávu, která roste těsně u silnice.
 • zelí by se nemělo morčeti dávat příliš často a ve velkém množství.
MORČE - Bydlení

24. prosince 2010 v 16:46 | Megbet |  HLODAVCI

ZDROJ

Bydlení

Dříve než si donesete morče domů, měli by jste mít pro něj už připravený kotec nebo terárium. Pro jedno morče by měl být velký alespoň tak 60 x 30 cm, ale samozřejmě čím větší, tím lepší. Podlaha se nejčastěji pokrývá vrstvou hoblin, pod které se mohou dát noviny pro lepší vsakování, ale lepší je použít na podestýlku seno nebo buničinu. Dále připravte misku s vodou (nejlépe těžkou kameninovou, aby ji morče nepřevrhlo), může být i napaječka, která má tu výhodu, že vodu v ní si morče nemůže znečistit. Také je dobré nachystat morčeti kus větvičky nebo polínka na okusování (nejlépe z ovocných stromů), aby si mělo o co ohlodávat zuby. A nezapomeňte ani na domeček, stačí i stříška, kde by se morče mohlo schovat a případně nocovat.

ČIŠTĚNÍ
Jelikož morčata mají ráda čisto, je nutné jim denně odstraňovat zbytky potravy a alespoň jednou týdně vyčistit celý kotec. Také není na škodu tak jednou měsíčně celý kotec pořádně vydesinfikovat.

UMÍSTĚNÍ
Kotec (terárium) by měl být umístěn tak, aby pokud je morče v bytě, bylo blízko vás. Aby vás vidělo nebo alespoň slyšelo. Morče je totiž velmi společenské a je-li jen jedno, pak by se cítilo osamělé a bylo by nešťastné. Morče se však nemusí chovat pouze v bytě. Může být umístěno i venku, pokud má samozřejmě dobře vybavený kotec. A to zabezpečený proti dešti, aby mu tam nezatékalo, musí se mít kde schovat proti přímému slunci a větru. Říká se, že pokud má morče dobře utěsněný a zateplený kotec vydrží venku i přes zimu, ale při mrazech je potřeba mu trochu přitopit.

Neměli by jste: 
 • nepodestýlejte morčeti piliny, neboť jsou příliš jemné a mohly by se mu dostat do očí a čumáčku.
 • pokud zjistíte, že morče žere podestlané noviny, měli by jste je přestat používat.
 • polínko na okusování nesmí být z tisu nebo jiných stále zelených dřevin, neboť jsou jedovaté.

MORČE - Jak o ně pečovat

24. prosince 2010 v 16:44 | Megbet |  HLODAVCI

Jak o ně pečovat


Jestliže se rozhodnete chovat pouze jedno morče, musíte počítat s tím, že mu budete muset věnovat více času. Kotec musí být umístěn tak, aby vás morče vidělo a slyšelo. Dvě a více morčat si už budou dělat společnost navzájem. Budou se zahřívat, povídat si spolu, takže už vás "nebudou tolik potřebovat". Jenom je důležité, když si budete kupovat dvě morčata, aby to byly dvě samičky. Protože dva dospělí samečci by se spolu prali. Tak to alespoň píšou v naučných knihách, ale jelikož výjimka potvrzuje pravidlo, tak my máme dva samečky a ti spolu vycházejí dobře. Taky můžete mít spolu samečka a samičku, ale to pak musíte počítat s tím, že se spolu budou pářit.

JAK JE BRÁT Z KOTCE
Vždy, když chcete morče vzít do ruky je dobré na ně mluvit, aby bylo klidnější. Potom je jednou rukou vezmete pod předními packami a druhou rukou pod zadečkem. V náruči si ho buď položte na předloktí tak, že vám v dlani bude spočívat jeho zadeček a nebo některá morčata mají raději, když se mohou posadit zpříma.


OCHOČOVÁNÍ
Ochočit si morče si prý můžete velmi brzy. Já si myslím, že úplně si ochočit morče snad ani nelze. Vždy bude mírně plaché a divoké. Je ale pravda, že pokud máte morče pouze jedno, snad se ochočí trochu rychleji, neboť se na vás víc upne. Jednak se stane krotké tím, že se s ním denně pomazlíte, ale také co je důležité, je na morče mluvit. Nejen když ho berete do ruky, ale také když ho krmíte a nebo i když třeba jen procházíte okolo. Morče si tak zvykne na váš hlas a je dokonce možné ho naučit přijít na zavolání. Ne, že by morče šlo na povel, ale jde za známým hlasem.
Morčata jsou velmi chytrá a tak se většinou naučí rozeznávat hlavně zvuky, které se týkají jídla. To se pak při každém zvuku, který je podobný např. šustění sáčku při krmení, hned hlásí, jestli by se pro ně nenašlo něco na zub. Morčata jsou vůbec velmi hovorná zvířátka. Když už je máte delší dobu naučíte se porozumět tomu, co vlastně chtějí. Dovedou rozzlobeně jakoby "vrčet", což poznáte lehce, neboť se při tom třepou, nebo umí hlasitě upozorňovat, že chtějí žrát, cvakat zubama a šveholit, když něco prozkoumávají a nebo potichu brumlat, když se s nimi mazlíte.

KOUPÁNÍ A KARTÁČOVÁNÍ
I přesto, že morčata jsou čistotná zvířátka, dovedou pod sebou udělat pěkný nepořádek. A i když jim pravidelně čistíte, neubráníte se tomu, aby sem tam neměla zalepené chlupy, zvláště morčata angorská. Proto je potřeba, je alespoň jednou týdně vykartáčovat (angorská častěji) a jednou za čas i vykoupat. Kartáčováním morče jednak zbavujete padajících chlupů a nečistot, ale také je tím masírujete. A pokud to provádíte s citem, morčeti se to zalíbí a bude si u toho i pobrukovat. Pokud narazíte na zplsnatělé chlupy je nejlepší je odstřihnout. K tomu použijte nůžky s kulatou špičkou, aby jste morče neporanili, pokud by najednou poskočilo.

Neměli by jste:
 • morčata schválně strašit, lekat a už vůbec ne s nimi nějak třepat nebo je mačkat apod.
 • při braní z kotce netahejte morče pouze za přední packy.
 • při kartáčování nepoužívejte drsné kartáče a příliš netlačte, aby jste je nepodřely nebo neporanily.
 • nikdy nestříhejte morče nůžkami s ostrou špičkou.
Fanklub zvířátek

23. prosince 2010 v 14:47 | Megbet |  ÚVOD A OSTATNÍ
Také miluješ zvířata? Neváhej a zapiš se do fanklubu zvířátek na http://antidicaprio.blog.cz/!
(Také můžeš kliknout na tuto klikačku:)


Přihlaš se!

HRA - Slovní fotbal

23. prosince 2010 v 14:44 | Megbet |  ÚVOD A OSTATNÍ
SLOVNÍ FOTBAL - Hra

Hra se hraje tak že někdo začne (asi já). Potom se píše do komentářů na poslední písmeno.
NEPIŠTE KOMENTÁŘE KTERÉ SEM NEPATŘÍ
!!!Vymažu je!!!


Hru jsem nevymyslela já ale Mary - http://antidicaprio.blog.cz/
Taktéž hru nekonečný příběh vymyslela ona.

HRA - Nekonečný příběh

22. prosince 2010 v 13:51 | Megbet |  ÚVOD A OSTATNÍ
Hra - NEKONEČNÝ PŘÍBĚH

Hra se hraje tak že já začnu. Vy tam potom budete dopisovat další věty.
Stačí jedna nebo dvě věty. Můžete vymyslet úplně co chcete.
!!!NEPIŠTE SEM TO CO SEM NEPATŘÍ!!!


Tak pište... =)

NUTELA - Válečnice a špiónka

21. prosince 2010 v 17:43 | Megbet |  KLAN
NUTELA

Přihláška:

1)Nutela 
2)Wormsík 
3)bolek-a-lolek.blog.cz

4)vypadám jako skunk 
5)umím vysoko skákat, lézt po stromech, prdím jako skunk, dýchám pod vodou 
:-D
6)válečník + špijón

PŘIJÍMÁM JÍ DO KLANU =)

Přihláška a co to klan vůbec je?

20. prosince 2010 v 15:00 | Megbet |  KLAN
Co to klan vlastně je?

Klan je něco jako skupina zvířat. U mě fretek. V klanu jsou různá postavení např. Velitel/ka (to budu já), zástupce/zástupkyně učedník a válečník. To možná znáte z knihy Divoké kočky nebo Válečníci - oheň a led. Tyto knihy jsou ale o kočkách. To je asi všechno, Ptejte se v komentářích.

Přihláška

Zaprvé musite napsat přihlášku. =)

1. Jméno (jak se mudete jmenovat v klanu)
2. Přezdívka (vaše opravdová)
3. Váš blog (pokud nemáš tak nevadí)
4. Jak vypadáš (nezapomeň že jsi fretka)
5. Co ti jde (jako fretka)
6. Jaké chceš mít postavení v klanu (můžeš si ho vymyslet) = válečník, učedník, matka, špión.

To je všechno.

Psoun prériový - OBRÁZKY

20. prosince 2010 v 14:26 | Megbet |  PSOUN
Obrázky psouna prériového:

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus)

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus)

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus)

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus)

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus)


Je jich mnohem víc, ale chci aby jste si je našly sami (na Google.cz).

Základní informace o kuně

19. prosince 2010 v 20:30 | Megbet |  KUNA
Kuna lesní (Martes martes) je středně velká lasicovitá šelma rozšířená na celém území Evropy až na její západní a zčásti i severní část, a Asii až po Írán a západní Sibiř.

Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Podkmen:obratlovci (Vertebrata)
Třída:savci (Mammalia)
Řád:šelmy (Carnivora)
Čeleď:lasicovití (Mustelidae)
Podčeleď:kuny (Mustelinae)
Rod:
kuna (Martes)

Popis

 • Hmotnost: 0,8-1,6 kg
 • Délka těla u samců: 48-53 cm
 • Délka těla u samic: 40-45 cm
 • Délka ocasu: 23-28 cm
Kuna lesní je štíhlá, dlouhonohá šelma s dlouhým huňatým ocasem a světle hnědě, čokoládově až černě zbarvenou srstí. Přední i zadní končetiny má vyzbrojeny ostrými drápy, tlamu zase ostrými zoubky vhodnými k rychlému usmrcení kořisti. Od jiných lasicovitých ji můžeme rozeznat podle celkem velkých ušních boltců. Na rozdíl od jediné příbuzné vyskytující se na území ČR
kuny skalní má na hrdle žlutě zbarvenou skvrnu[1], nedosahující až na přední končetiny. Pohlaví se od sebe zbarvením neliší, pouze velikostí (samec je zřetelně větší než samice).

Chování

Kuna lesní s kořistí
Kunu lesní nalezneme ve vlhkých lesních komplexech, nejčastěji pak v jehličnatých nebo smíšených, občas se objeví i v parcích, na vesnicích nebo v menších městech. Je aktivní večer a v noci, kdy se vydává za potravou, kterou tvoří především malí savciptácihmyzžáby, ale i ptačí vejce, různé plody nebo med, příležitostně i mršiny, občas uloví i větší živočichy až do velikosti veverky obecné. Má skvěle vyvinutý sluch a zrak, kterým dokáže zaznamenat i malé druhy živočichů. Sama se přitom občas stává obětí vlků, zdivočelých psů, větších dravců nebo lišek.
Přes den se ukrývá ve vlastnoručně vyhloubených doupatech v dutých stromech nebo opuštěných veverčích i ptačíchhnízdech vystlaných trávou nebo jinými rostlinami. Na stromech umí dobře šplhat a skákat a pokud je to nutné, tak dokáže na zemi i poměrně rychle běhat. Kuna lesní je územní a své teritorium si značí trusem.
Pohlavní dospělosti dosahuje ve druhém až třetím roce života. Páří se v červenci a srpnu a díky utajené březosti rodí 2-6 mláďat v březnu nebo dubnu, po 8-9 měsících březosti. Mláďata se rodí zcela nemohoucí, slepá a málo osrstěná. Oči se jim otevírají po 7 dnech života a mateřské mléko sají po dobu 3 měsíců. Svá rodná doupata opouštějí po dvou měsících a plně nezávislá jsou po šesti měsících života. V přírodě se dožívá průměrně 10 let.

Výskyt a početnost v ČR

Kuna lesní je na území České republiky hojně rozšířeným druhem vyskytujícím se až do nadmořské výšky kolem 1 600 m. n. m. Dlouhá léta podléhala tvrdému pronásledování a lovu díky její vysoce ceněné kožešině, která je nejcennější v porovnání s jinými šelmami žijícími na území ČR. Díky přísným ochranářským opatřením je však její početnost dnes znovu pod kontrolou a dle Červeného seznamu IUCN se jedná omálo dotčený druh. V Česku je celoročně chráněná s výjimkou období od 1. listopadu do konce února.

Soubor:Leefgebied boommarter.JPG

ZDROJ: Wikipedia.cz

Triky fretky

18. prosince 2010 v 20:05 | Megbet |  FRETKA

Základní informace

18. prosince 2010 v 19:07 | Megbet |  FRETKA

FRETKA


Fretky patří do čeledi lasicovitých. Prapředkem všech fretek je tchoř tmavý (Mustela putorius). První histrorické zmínky o lovu tchořů pocházejí minimálně ze 4. století před Kristem. K ochočení těchto zvířat došlo důsledkem jejich používání v boji proti krysám a myším v zásobnictví na obilí.  Tak se postupně navazovalo spojení člověka se zvířetem, který byl oboum  k užitku. V průběhu staletí lidé z tchoře tmavého vyšlechtili nový poddruh, fretku (Mustela putorius furo).
Jak jsem se již zmínila, byl podnětem k chovu freteke boj s krysami. Později žili tyto malé lasicovité šelmy  především v domácnostech lovců, ktreří je používali přilovu králíků.
Od 80. let do 20. století se začaly fretky stěhovat do našich obývacích pokojů.
Dnes dělají radost většině majitelů svou temperamentností, milou povahou i veselími kousky. Kromě toho jsou malé lasicovité šelmy používány ve farmaceutickém průmyslu při vývoji nových očkovacích látek, chovatelé kožešinových zvířat je drží v malích drátěných hlecích, nebo jsou nasazovány k lovu králíků, takzvanému fretkování.

Začátek tohodle blogu

17. prosince 2010 v 20:12 | Megbet |  ÚVOD A OSTATNÍ
Tak a je to tady. Založila jsem si blog. Je o fretkách, kunách, psounech a dalších zvířatech.
Tak si tady dobře počtěte. Možná sem dám i jiné než o zvířatech.


Fanklub zvířátek